Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Balzac „Ojciec Goriot” - opracowanie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ojciec Goriot” to powieść Honoriusza Balzaca, która ukazała się w 1835 r. Dzieło to weszło w skład stworzonego przezeń cyklu – „Komedia ludzka”. Możemy się więc domyślać, że utwór podejmuje głównie tematykę społeczną i moralną.

Historia opowiedziana przez Balzaca w tej powieści pokazuje, do czego zdolni są ludzie, byle tylko osiągnąć sukces. Tytułowy bohater dzięki swojej obrotności i umiejętności wykorzystania nadarzającej się okazji zdobywa spory majątek. Wtedy staje się „żywicielem” pasożytujących na nim ludzi. Prym wiodą w tym córki, które, chociaż wstydziły się ojca, nie wahały się brać od niego pieniędzy. Ich priorytetem był awans społeczny, a Goriot, prosty handlarz mąką, mógł im tylko przeszkodzić w osiągnięciu celu. Bardzo zainteresowana tytułowym bohaterem jest także właścicielka pensjonatu – pani Vauquer. Jednak kiedy orientuje się ona, że jego zasoby finansowe są na wykończeniu, porzuca plan wejścia z nim w związek.

Doskonałym przykładem upadających ideałów jest postać Rastignaca – studenta mieszkającego tuż obok tytułowego bohatera. Pochodził on z ubogiej rodziny, więc miał wielki szacunek do pieniędzy. Jednak pobyt w Paryżu (głównie kilka...

Podobne wypracowania