Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Balzac „Ojciec Goriot” - opracowanie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ojciec Goriot” to powieść Honoriusza Balzaca, która ukazała się w 1835 r. Dzieło to weszło w skład stworzonego przezeń cyklu – „Komedia ludzka”. Możemy się więc domyślać, że utwór podejmuje głównie tematykę społeczną i moralną.

Historia opowiedziana przez Balzaca w tej powieści pokazuje, do czego zdolni są ludzie, byle tylko osiągnąć sukces. Tytułowy bohater dzięki swojej obrotności i umiejętności wykorzystania nadarzającej się okazji zdobywa spory majątek. Wtedy staje się „żywicielem” pasożytujących na nim ludzi. Prym wiodą w tym córki, które, chociaż wstydziły się ojca, nie wahały się brać od niego pieniędzy. Ich priorytetem był awans społeczny, a Goriot, prosty handlarz mąką, mógł im tylko przeszkodzić w osiągnięciu celu. Bardzo zainteresowana tytułowym bohaterem jest także właścicielka pensjonatu – pani Vauquer. Jednak kiedy orientuje się ona, że jego zasoby finansowe są na wykończeniu, porzuca plan wejścia z nim w związek.

Doskonałym przykładem upadających ideałów jest postać Rastignaca – studenta mieszkającego tuż obok tytułowego bohatera. Pochodził on z ubogiej rodziny, więc miał wielki szacunek do pieniędzy. Jednak pobyt w Paryżu (głównie kilka wizyt na salonach) spowodował, że coraz mocniej zaczął pociągać go świat wielkiego bogactwa. Stopniowo zaczął dopasowywać się do zepsutych realiów. Co prawda nie przekraczał prawa, ale musiał naginać własną moralność, by w końcu stać się kimś znaczącym.

Społeczeństwo Paryża zostało ukazane w powieści Honoriusza Balzaca jako skrajnie zepsute. Ludzie z wyższych sfer wyzuci byli z wszelkiej moralności, a w życiu widzieli tylko możliwość pokazanie się, zaistnienia. Mieli liczne romanse, gardzili osobami prostymi, a synonimem szczęścia były dla nich pieniądze. Podobna jest postawa córek tytułowego bohatera, dla których najważniejszy był awans społeczny oraz związane z tym środki finansowe. Uczucia ojca znaczyły dla nich niewiele, o wiele chętniej patrzyły na to, co mogły od niego otrzymać.

Honoriusz Balzac pokazał w swojej powieści degenerację wartości moralnych w społeczeństwie. Na przykładzie przedstawionych w dziele bohaterów możemy zobaczyć, jak bardzo ludzie zmieniają się, gdy otwierają się przed nimi drzwi do wielkiej kariery i olbrzymiego bogactwa.

Podobne wypracowania