Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Koncepcje miłości romantycznej w oparciu o „Śluby panieńskie” Aleksander Fredro oraz inne utwory literackie epoki romantyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Artyści tworzący w epoce romantyzmu wykreowali specyficzny dla swojej epoki model miłości. Dla romantyków miłość była najważniejszą wartością w życiu, sensem ludzkiej egzystencji. Wiązała się z wielkimi uniesieniami i emocjami. Romantyczni bohaterowie w swoim życiu dążyli przede wszystkim do miłości. W większości przypadków jednak miłość romantyczna wiązała się z cierpieniem, bólem i niespełnieniem.

Przewodnim tematem komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie” także jest miłość. Czwórka głównych bohaterów reprezentuje różne modele tego uczucia. Błądzą, buntują się, cierpią, by w końcu doświadczyć prawdziwej miłości, a ich postacie zostały przedstawione przez autora na zasadzie kontrastu.

Gustaw i Albin są swoim przeciwieństwem. Gucio to lekkoduch i hulaka. Buntuje się przeciwko nudzie i nie chce spędzić całego życia u boku wybranej przez stryja Radosta dziewczyny. Nocami ucieka z domu, by balować i grać do rana. Zamiast zainteresować się swoją wybranką, zasypia w jej towarzystwie. Próbując naprawić błąd i odzyskać sympatię Anieli, wymyśla misterną intrygę, podczas realizacji której zakochuje się w dziewczynie. Albin natomiast jest typowym bohaterem romantycznym, cierpiącym z niespełnionej...

Podobne wypracowania