Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ekspansja mongolska w Europie. Czyngis Chan - śmierć wodza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Śmierć nieposkromionego i budzącego grozę Czyngis-chana w roku 1227 nie oznaczała wcale zahamowania gwałtownej ekspansji terytorialnej stworzonego przez niego państwa. Władza w rozległym imperium po zmarłym chanie została podzielona pomiędzy jego potomków w ten sposób, iż polityką zachodnią zajął się Batu-chan, centralna Azja przypadła w udziale Czagatajowi, a wschód z pierwotną siedzibą ludu, czyli Mongolią, wraz z umowną władzą zwierzchnią otrzymał Ugedej.

Ekspansję mongolską w kierunku europejskim prowadził znakomity wódz – Subedej, który działał w imieniu Batu-chana. Dzięki prowadzonym przez nich kampaniom, w niedługim czasie po śmierci twórcy imperium, zwierzchność wielkiego chana uznać musieli m. in. Bułgarzy nadwołżańscy, a następnie praktycznie cała Ruś Zaleska – najważniejsze miasta regionu tj. Riazań, Włodzimierz czy Moskwa zostały doszczętnie zniszczone przez najeźdźców a jedynie Nowogród Wielki zdołał ocalić po części swoją suwerenność. Następnie, w roku 1240 o sile mongolskiej armii przekonali się także Połowcy, których resztki po pogromie schroniły się na Węgrzech oraz Kijów czy Halicz. W roku 1241 potężna ekspedycja pod osobistym dowództwem Batu-chana ruszyła nad Dniepr....

Podobne wypracowania