Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „O miłości” - interpretacja fraszki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Miłość była jednym z najczęściej podejmowanych tematów przez Jana Kochanowskiego. Przedstawiał ją jako wielką, obezwładniającą, a czasem nawet niszczącą siłę. Pokazywał osoby w sidłach uczucia, przewrotność tych, którzy je wykorzystują, opisywał zaloty młodych kochanków i wartość przywiązania osób w średnim wieku.

Istnieje kilka fraszek poety pt.: „O miłości”. Najbardziej znany jest dwuwiersz pochodzący z Ksiąg Pierwszych („Próżno uciec…”). Stanowi on wyrażoną w formie sentencji prawdę dotyczącą powszechności uczucia miłości. Jest to emocja, której odczuwanie nie zależy od woli i chęci człowieka. Podmiot liryczny wie, że człowiek chciałby wszystko kontrolować, jednak ostrzega przed uczuciem, które może mu spłatać figla i pokrzyżować szyki.

Przywołuje postać „lotnego”, a więc Kupidyna, który przedstawiany był pod postacią aniołka z łukiem i strzałami. Trafiał nimi w ludzi, którzy dzięki temu ulegali uczuciu. Przedstawia więc miłość jako przychodzącą niespodziewanie i niezależnie od osoby. Nikt się przed jej siłą nie obroni.

Innym wierszem o tym tytule jest fraszka z Ksiąg Wtórych („Kto naprzód począł Miłość…). Jest to dłuższy...

Podobne wypracowania