Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gabriela Zapolska „Moralności Pani Dulskiej” - tragizm i komizm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gatunkową przynależność dramatu „Moralność Pani Dulskiej” Zapolska określiła jako tragifarsę. Tragifarsa, odmiana tragikomedii, to połączenie komediowych chwytów z tematyką dotyczącą aktualnych problemów społeczno-obyczajowych. Tradycja literaturoznawcza z kolei lokuje „Moralność...” w obrębie komedii obyczajowej, która jest wariantem satyry. Aby uniknąć tych zawikłań, dobrze jest jednak rozdzielić i zastanowić się, na czym polegają dwa bezsprzeczne elementy tego utworu: komizm i tragizm.

Komizm „Moralności Pani Dulskiej” opiera się głównie na tzw. komizmie sytuacyjnym oraz językowym, niejednokrotnie wywołujących u odbiorcy niepohamowany śmiech. Komizm sytuacyjny wypływa przede wszystkim z wartkości akcji, która dzięki niezwykłemu tempu daje okazję do różnorodnych powikłań, konfliktów, przypadkowych zderzeń bohaterów, które zmieniają jej kierunek. Tak dzieje się w dramacie Zapolskiej: informacje wydobyte z Hanki, dzięki nieodpowiedzeniom, zostają przez Melę naiwnie przekazane Juliasiewiczowej, która w gniewie wyrzuca Dulskiej prosto w twarz niemoralne „prowadzenie się” służącej i jej syna. Hesia, naigrawająca się z ojca chodzącego wokół stołu na lecznicze...

Podobne wypracowania