Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Miciński „Lucyfer” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Tadeusza Micińskiego pt.: ,,Lucyfer” pochodzi z wydanego w 1902 r. tomu poezji pt.: ,,W mroku gwiazd”. Miciński przedstawia w nim alternatywną wobec poezji Leopolda Staffa propozycję, podejmuje z nim mimowolny dialog. ,,Sny o potędze” oraz ,,W mroku gwiazd” ,,wyznaczają dwa bieguny Młodej Polski”.

Wiersz pt.: ,,Lucyfer” to manifest osobowości wydanej na pastwę żywiołów, na pastwę losu, osobowości rozbitej, szukającej swojego miejsca we wszechświecie. Podmiotem lirycznym jest tytułowy Lucyfer - niegdyś anioł służący Bogu, który przez swoje nieposłuszeństwo i bunt został ,,strącony z Niebiosów”. Jego imię z łaciny znaczy ,,nosiciel światła”, ,,gwiazda zaranna”. Podejmując walkę z Archaniołem Michałem skazał się na wieczną poniewierkę, stracił przyjaźń i miłość Stwórcy.

Utwór Micińskiego jest jakby próbą wiwisekcji wnętrza upadłego Anioła. Próbuje on określić sam siebie, każdy wers rozpoczyna się od zaimka ,,ja”, po czym Lucyfer dookreśla swoje cechy, swoją osobowość. Na początku nazywa się ,,płomieniem bożym” lecącym wciąż w dal. Nie wie więc dokąd zdąża, gdzie biegnie, ma świadomość, że jest cząstką Boskiego planu, elementem wszechświata....

Podobne wypracowania