Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” - relacje między mitem a prawdą w dokumencie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Książka Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” uznawana jest za reportaż, ponieważ opowiada o wydarzeniach w getcie warszawskim, powstaniu przeciwko Niemcom i pracy Marka Edelmana w zawodzie lekarza w faktograficzny, suchy i reporterski sposób. Nietypowe jest wplatanie do tego reportażu fragmentów rozmowy autorki z Edelmanem oraz powstańczych wierszy i meldunków. Marek Edelman był jednym z nielicznych powstańców, który ocalał, jednym z nielicznych Żydów, jacy przeżyli tragedię getta. O tamtych czasach opowiada bez emocji i bardzo szczerze wywołując krytykę ze strony osób, które uznawały powstanie w getcie za akt wyjątkowego heroizmu i chciały, by w ten właśnie sposób zapamiętano skazany na niepowodzenie zryw nielicznej garstki Żydów przeciwko niemieckim okupantom.

Edelman nie nadaje się do roli heroicznego bohatera, mówi o faktach, jakie zapamiętał i wydarzeniach, których był świadkiem. Tymczasem powstanie w getcie zamieniło się w mit, bardzo ważny dla społeczności żydowskiej na całym świecie i po latach właśnie w ten sposób przedstawiano jego uczestników i wydarzenia. Marek Edelman wydaje się być tym poirytowany – twierdzi na przykład, że w czasie powstania...

Podobne wypracowania