Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw Ikara w literaturze i sztuce - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ikar - postać mitologiczna, młody chłopiec, syn Dedala, kowala dworskiego władcy Krety, Minosa. Mit dotyczący Ikara opowiada o tym, jak on i jego ojciec postanowili uciec z wyspy (z której nie chciał wypuścić ich władca), konstruując ogromne skrzydła przy użyciu piór i wosku. Lot był udany, dopóki poniesiony euforią Ikar nie wzbił się zbyt wysoko i wosk na skrzydłach nie roztopił się, powodując ich zniszczenie i śmiertelny upadek chłopca.

Ikar stał się inspiracją dla twórców późniejszych epok, a jego historia była wykorzystywana wielokrotnie zarówno w literaturze jak i innych dziedzinach sztuki (w malarstwie na przykład słynnym obrazem przedstawiającym wątek Ikara jest dzieło Petera Breughela zatytułowane „Upadek Ikara”).

Poetą, który wykorzystuje motyw ikaryjski, a przy okazji przedstawia swoją własną interpretację obrazu Breughela wspomnianego wcześniej, jest Stanisław Grochowiak. W jego wierszu pt.: „Ikar” tytułowy bohater został zestawiony z elementami otaczającej rzeczywistości. Grochowiak porównuje upadającego chłopca do muchy, bowiem nie zajmuje on pierwszego planu obrazu Breughela. Z przodu znajduje się kobieta robiąca pranie w balii oraz wół, przewyższający postać...

Podobne wypracowania