Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat” - Motyw antyutopii w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Aldousa Huxleya pt. ,,Nowy wspaniały świat” należy do literatury science - fiction, do grupy utworów o charakterze utopijnym, tj. takich, których treści są całkowicie wyimaginowane przez pisarza, w których wykreowany świat jest źródłem dążeń człowieka, obrazem jakieś całkowitej harmonii i szczęśliwości. Jednak przypatrując się bliżej przedstawionej przez pisarza rzeczywistości dostrzega się mnóstwo jej niedociągnięć i wad, stąd też powieść Huxleya z roku 1932 zwykło się określać mianem antyutopii.

Nie można bowiem powiedzieć, że ludzie żyjący w ,,nowym wspaniałym świecie” są szczęśliwi. Nie wiedzą co to nieszczęście, więc znajdują się po prostu w narzuconym im stanie. Nie mają wolnej woli, ich całe życie od poczęcia aż do śmierci zostaje uwarunkowane przez wyższą władzę. To ona decyduje czy będą kiedyś alfą plus czy marną gammą. Już w stanie embrionalnym ingeruje się w ich normalny rozwój poprzez rozliczne działania uodporniające i przystosowujące do określonego środowiska, w którym przyjdzie im kiedyś funkcjonować. Los każdej jednostki jest już z góry przewidziany. Jeżeli jesteś alfą na pewno będziesz piękny, wysoki, wysportowany, inteligentny i na wysokim stanowisku. Jeżeli zaś przypadkiem okaże...

Podobne wypracowania