Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Baudelaire „Kwiaty zła” - piękno/brzydota i religijność w wierszach Baudelaire'a. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charles Baudelaire był jednym z najwybitniejszych pisarzy-modernistów. Zmienił oblicze poezji, na zawsze odmienił jej kształt. W swoich utworach poruszał problemy związane z egzystencją człowieka. Jednakże nie interesowało go życie, jako takie, ale jego metafizyczny aspekt.

W jego utworach pojawia się rozważanie nad pochodzeniem piękna. Poeta zastanawia się czy pochodzi ono od Boga, czy od Szatana. Nie jest to jednak kwestia, którą można by było rozwiązać jednoznacznie. Jest to dowód na złożoność świata. Mimo wątpliwości, które  nim targają, poeta jasno daje do zrozumienia, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie. Uważa bowiem, że to, co dobre i piękne znajduje się ponad ziemią. Nie używa sformułowania „w niebie”, raczej sytuuje je „na niebie”, wśród obłoków. To, co tam się znajduje jest właśnie uosobieniem piękna. W wierszu „Albatros” pojawia się poeta, który siedzi na obłoku. Ptak, który go symbolizuje, jego i poezję, jest cudowny jedynie wtedy, kiedy wznosi się ponad głowami ludzi.

Nie tylko kategoria piękna zajmowała pisarza. Bardziej od niego, fascynowała go jednak brzydota. Ciężko powiedzieć czy była to właśnie  fascynacja, czy może tylko stwierdzenie, że...

Podobne wypracowania