Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Sława i chwała” - problematyka powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść „Sława i chwała” Iwaszkiewicza jest sagą rodzinną, zbudowaną wśród realiów wojennych. Akcja powieści toczy się na przestrzeni 30 lat, od wybuchu I wojny aż do zakończenia II wojny światowej.

Pomimo niewątpliwej obecności realiów historycznych (politycznych i społecznych) w powieści, na pierwszy plan bezspornie wysuwają się wątki fabularne, zogniskowane wokół postaci przestawionych. Jest to przede wszystkim psychiczna przemiana Janusza Myszyńskiego (postać ta jest postacią główną; traktujemy ją jako częściową autobiografię autora) oraz pewne zależności, zachodzące pomiędzy innymi bohaterami.

Bardzo istotny wydaje się wątek sztuki i jej pojmowania przez autora powieści oraz jej bohaterów. W dobie wojny i nienawiści, sztuka jawi się jako jedyny możliwy sposób na ucieczkę przed odhumanitaryzowaną rzeczywistością. Dzieło sztuki jest najdoskonalszym wyrazem człowieczeństwa. Jest również pewnym stałym elementem rzeczywistości, od zarania świata. Jako taki element, sztuka ma moc dawania siły i wiary w możliwość odbudowania upadłych wartości. Staje się ona wartością ponadczasową, silniejszą od wojen i strachu. Jest źródłem nadziei na poprawę rzeczywistości.

„Sława i chwała”...

Podobne wypracowania