Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm bohaterów Szekspira - Makbet, Lady Makbet - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antyczni bohaterowie tragedii byli marionetkami w rękach nieubłaganego fatum. To wola bogów decydowała o ich życiu, oni musieli ją tylko wypełnić. Tragizm w tym ujęciu sprowadzał się do takiego splotu okoliczności, z którego nie było dobrego wyjścia. Bohater musiał wybierać najczęściej między sprzeniewierzeniem się wyznawanym wartościom a śmiercią. U Szekspira bohaterowie mają większy wpływ na wydarzenia. Ich los nie jest zarządzony z góry, oni sami go kreują. Nie można powiedzieć zatem, że to wyłącznie okoliczności pchnęły Makbeta do morderstwa.

Rola okoliczności zewnętrznych jest niemała. Pierwszy impuls stanowi przypadkowe spotkanie z Czarownicami. Makbet, jeden z dowódców szkockich, dowiaduje się, że jest mu pisane zostać królem. Przepowiednia wydaje się absurdalna, król żyje i ma następców. Makbet początkowo jest zaskoczony, a jednak wierzy w to, co usłyszał. Wniosek wydaje się prosty - musi zabić króla. Początkowo jednak wzbrania się przed zbrodnią, chce, by los, skoro przewidział dla niego koronę, sam mu ją ofiarował. Jednak od momentu spotkania z Czarownicami Makbet nie może przestać myśleć o sięgnięciu po władzę. Wiedźmy powiedziały głośno to, co Makbet najbardziej pragnął usłyszeć. Ich słowa są echem...

Podobne wypracowania