Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franz Kafka „Proces” - wyjaśnienie tytułu powieści. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Proces” Kafki to powieść paraboliczna i w ten sposób można też odczytać jej tytuł, który z jednej strony określa główny temat powieści, z drugiej zaś wskazuje na jej ukryte znaczenie. Proces stanowi oś, wokół której toczy się akcja. Wydarzenia są wokół niego ściśle skoncentrowane, niemal tak, jak wokół głównego motywu w noweli. Utwór rozpoczyna się aresztowaniem Józefa K., wtedy bohater dowiaduje się, że jest oskarżonym w procesie. Wszelkie jego starania zmierzają do udowodnienia niewinności. Nie ma tu wątków pobocznych, autor nie skupia się na charakterystyce bohaterów, nie wprowadza epizodów. Akcja konsekwentnie zmierza do finału, czyli wykonania wyroku. Wszyscy bohaterowie, wszystkie spotkania wnoszą coś do procesu, który mimo to pozostaje bardzo tajemniczy. Do końca nie wiadomo, jakie zarzuty ciążyły na oskarżonym i dlaczego został zamordowany.

Tytuł utworu odnosi się więc do motywu przewodniego fabuły. Jednocześnie wskazuje na paraboliczny charakter powieści. Proces ma znaczenie dosłowne i odnosi się do przebiegu postępowania sądowego, a jednoczenie metaforyczne i wskazuje na jakiś ciąg wydarzeń. W warstwie dosłownej mamy oczywiście do czynienia z procesem...

Podobne wypracowania