Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Prawa i obowiązki” - refleksja po przeczytaniu wiersza Różewicza. Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Prawa i obowiązki” to wiersz niejednoznaczny, prezentujący dwie odmienne postawy wobec zła na świecie. Jednak poeta nie opowiada się wyraźnie po żadnej ze stron, po prostu przedstawia swoje nastawienie do świata kiedyś i obecnie. Nie wartościuje ich, nie określa, która jest słuszna, nie zgłębia nawet przyczyn tej wewnętrznej przemiany. Czytelnik sam musi dokonać wyboru, zdecydować, które stanowisko jest szlachetne i właściwe.

Utwór należy odczytywać w kontekście szesnastowiecznego obrazu Pietera Bruegela „Upadek Ikara”. Artysta namalował scenę, na której pochylony rolnik orze ziemię, poniżej pasterz pilnujący owiec spogląda w niebo, a rybak zarzuca sieci. Ikar jest ledwie dostrzegalny, w rogu obrazu można zobaczyć zaledwie nogę wystającą z morskiej toni, a wokół kilka rozwianych piór. Tragedia Ikara pozostaje niezauważona, rybak, oracz i pasterz nie przerywają swoich zajęć, życie toczy się zwykłym torem. Właśnie do tej ludzkiej obojętności nawiązuje Tadeusz Różewicz.

W pierwszej części wiersza przyznaje, że kiedyś czuł się w obowiązku: „krzyczeć na oracza / patrz patrz słuchaj pniu/ Ikar spada/Ikar tonie syn marzenia/ porzuć pług/ porzuć ziemię/ otwórz oczy/ tam Ikar”. Jego...

Podobne wypracowania