Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Skarga „Kazania sejmowe” – główne wątki i tematy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kazania sejmowe” powstały w czasach złotej wolności szlacheckiej, a ich adresatem mieli być posłowie sprawujący wówczas władzę. Piotr Skarga był zagorzałym obrońcą wartości i tradycji polskiej. W zbiorze ośmiu kazań poruszał tematy związane z ojczyzną, jej aktualną sytuacją. Przewidywał, co jej zagraża, a co może pomóc, dawał rady i wskazówki, dotyczące odpowiedniego postępowania obywateli wobec Rzeczypospolitej.

Piotr Skarga moralizuje, daje przykłady (egzempla) z Biblii, pokazując wypowiedzi Jezusa. Kaznodzieja odwołuje się w swoich pracach do sytuacji biblijnych, do wartości fundamentalnych dla wszystkich Polaków. Podkreśla przy tym, że o dobru mówić może każdy, ale trudniej jest żyć ludziom w zgodzie z wolą Bożą. Ludziom potrzeba mądrości, bo bez niej nie ma ani zgody, ani porozumienia.

Kaznodzieja prorokuje, że niezgoda i konflikty mogą doprowadzić do katastrofy. Zło rodzi zło. Bez Boga nie ma dobra. Piotr Skarga to zagorzały orędownik wartości chrześcijańskich. Był bardzo wierzącym człowiekiem, nie dopuszczał do siebie myśli o dialogu międzyreligijnym. Uważał, że jedyną i prawdziwą wiarą jest wiara katolicka. Inne poglądy nazywał herezją, dziękował Bogu za to, iż obronił Polaków przed jej jadem. Skarga...

Podobne wypracowania