Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antyutopia w literaturze - Antyutopia - definicja, przykłady utworów i rozwinięcie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aby rozwinąć temat antyutopii należy najpierw zacząć od wyjaśnienia, czym jest utopia. Utopia jest miejscem, gdzie panuje niezachwiany ład i porządek, jest to szczęśliwa kraina o doskonałym ustroju, obfita w różnego rodzaju bogactwa, pozbawiona jakichkolwiek problemów i negatywnych aspektów rzeczywistości. Antyutopia będzie więc kompletnym zaprzeczeniem tej definicji. Stanowi ona jednak równie ciekawy wątek, któremu poświęca się uwagę w literaturze. Istnieją dzieła i utwory, które wykorzystały motyw antyutopii jako swój motyw przewodni.

Jednym z takich dzieł jest niewątpliwie „Folwark zwierzęcy” Georga Orwella. Właściciel gospodarstwa zostaje usunięty ze swojej funkcji na rzecz zwierząt, które postanawiają samodzielnie sprawować władzę na folwarku. Głosząc idee demokracji i równości, szybko jednak przekształcają te idee na korzyść kilku określonych osobników, zaczynających przejmować kontrolę nad innymi. Gospodarstwo, które miało być dobrze zorganizowanym miejscem, gdzie każdy będzie szczęśliwy i gotowy do pracy, z biegiem czasu coraz bardziej pogrąża się w chaosie, elita bowiem rości sobie coraz większe prawa, wykorzystując pozostałych mieszkańców folwarku.

Podobne zastosowanie...

Podobne wypracowania