Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witkacy „Szewcy” - Motyw rewolucji w „Szewcach” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dramat Witkacego „Szewcy” ukazuje obraz społeczeństwa w momencie diametralnych zmian, jakimi są przemiany ustroju polityczno-społecznego, wywołane przez rewolucje i przewroty. Świat dramatu początkowo zbudowany jest w rzeczywistości ustroju kapitalistycznego, rządzonego przez klasy wyższe. Szewcy, na czele z Sajetanem Tempe, są wykorzystywani przez burżuazję i marzą o zmianie tego stanu rzeczy. Chcą zrówniania klas, chcą władzy nad społeczeństwem. Ich buntownicze nastroje są punktem wyjścia dramatu, który rozpoczyna się właśnie dialogiem o polityce pomiędzy nimi.

Pierwszy przewrót następuje w momencie zaaresztowania Szewców przez prokuratora Scurvy oraz drużyny Dziarskich Chłopców i Gnębona Puczymordy. Pojawia się tutaj ustrój państwa totalitarnego, rządzony przez dyktatora Scurvy'ego (prokurator mówi Szewcom, co mają robić, a ci słuchają go). Kolejna rewolucja następuje pod wpływem uczuć, zrodzonych w sercach Szewców za sprawą gloryfikacji idei Pracy. Porwani szałem robotnicy zaczynają pracować jak szaleni, nie zważając na zakaz ze strony Scurvy'ego. Rezultatem tego przewrotu staje się ustrój socjalistyczno-komunistyczny - władza jest w rękach Sajetana Tempe, lecz ten nie czuje się szczęśliwy na...

Podobne wypracowania