Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pokolenie Kolumbów - Dramat Pokolenia Kolumbów - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pokolenie Kolumbów” jest określeniem stosowanym wobec osób urodzonych około roku 1920, którym historia naznaczyła bardzo ambiwalentną, trudną do zaakceptowania rolę.

Z jednej strony członkowie tej generacji jako jedni z pierwszych urodzili się w wolnej Polsce odzyskanej po stu dwudziestu latach zaborów. Czekało ich więc bardzo trudne zadanie - zbudowanie państwowości na gruzach pozostawionych przez okupantów, bez żadnych wytycznych ze strony poprzednich pokoleń, te bowiem, które mogły pamiętać życie w wolnym kraju, dawno już przeminęły. Na młodych ludzi spadł więc obowiązek odrywania zupełnie nowych obszarów wiedzy i systematyzowanie wszelkich aspektów ich nowego „domu” z myślą o surowej ocenie, jaką wydadzą im kolejne pokolenia.

Wielkie zadania budzą jednak w młodych ludziach wielkie aspiracje i marzenia, podobnie było więc również zapewne w przypadku dwudziestowiecznych Kolumbów. Czekały na nich zaludniające się uniwersytety, powstające z gruzów fabryki, tysiące możliwości uśpionych przez ucisk zaborców - nieograniczona przestrzeń dla młodzieńczej werwy i entuzjazmu, które zawsze pragną świat zmieniać na lepsze, gorąco wierząc, iż są w stanie tego...

Podobne wypracowania