Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Romeo i Julia” - opis sceny balkonowej

Scena balkonowa z dramatu „Romeo i Julia” to jedna z najbardziej romantycznych scen w literaturze światowej. Jest ona bowiem tajemniczą schadzką zakochanych, bogatą w opis uczuć wewnętrznych bohaterów.

Romeo w nocy zjawia się w ogrodzie Capuleta. Zakochany zauważa na balkonie wybrankę swojego serca. Wypowiada do siebie słowa:

„Lecz cicho! Cóż to za jasność w tym oknie?
To świt się budzi, a Julia jest słońcem! – (…)   
To pani moja. O, to moja miłość!
O, gdyby wiedzieć mogła, że ją kocham!”.

Romeo nie może oderwać oczu od Julii. Wydaje mu się, że dziewczyna przemawia ale nie chce wmawiać sobie, że do niego, by nie doznać zawodu. Julia wyraża głośno swój żal, że Romeo jest z rodziny Montekich. Ich rodziny są wrogami, dlatego miłość młodych jest zakazana. Julia jest gotowa wyrzec się swojego nazwiska, jeśli Romeo przysięgnie jej miłość. Uważa, że imię nic nie znaczy. Ważna jest osoba. Porównuje to z różą:

„Czymże jest imię? To co zwiemy różą,
Słodko pachniałoby pod każdym innym
Imieniem. Także i Romeo, gdyby
Nie nosił wcale imienia Romeo,
Zachowałby swą drogą doskonałość
Bez niego”.

W tym momencie Romeo się odzywa. Julia spostrzega, że to on. Młodzieniec wyjaśnia, że pokonał wysoki mur aby tu wejść. Dziewczyna obawia się o życie ukochanego, jeśli ktoś go zobaczy w ogrodzie. Romeo odpowiada:

„Wolę tu umrzeć od ich nienawiści
Niż konać długo z braku twej miłości”.

Romeo wyznaje Julii, że przywiodła go tutaj miłość. Odnalazł drogę do ukochanej sercem. Julia chce poznać odpowiedź na pytanie, czy Romeo ją kocha. Chce szczerej odpowiedzi, jednak po chwili zmienia zdanie. Nie chce obietnic od ukochanego, pragnie by miłość w nich dojrzała i piękniała z każdym dniem. Młodzi żegnają się, życząc sobie nawzajem dobrej nocy. Na koniec, Julia prosi Romea, by przysłał przez kogoś kilka słów od siebie, jeśli myśli o niej poważnie. Jeśli okaże się, że chłopak ją zwodzi, ona nie będzie chciała go znać. Młodzi nie mogą się rozstać, ciągle siebie wołają. Romeo odchodzi dopiero o świcie. Udaje się prosto do ojca duchownego po radę i pomoc.

Scena balkonowa Romea i Julii to piękne wyznania i czułe słowa przepełnione miłością. Scena ta ukazuje uczucie między dwojgiem młodych ludzi, będących u początku miłości. Oboje bardzo w sobie zakochani, wyznają sobie wzajemnie swoje uczucia. Scena ta jest najbardziej romantyczna w całym dramacie.

Podobne wypracowania do William Szekspir „Romeo i Julia” - opis sceny balkonowej