Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kreacja bohatera-patrioty w literaturze polskiej - przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterowie-patrioci pojawiali się niemal w każdej epoce. Kochali swoją ojczyznę i  na różne sposoby o nią walczyli, inaczej układały się ich losy i zawiłe historie.

Konrad Wallenrod jest tytułowym bohaterem powieści poetyckiej Adama Mickiewicza. Utwór ukazuje niesamowitą opowieść o mężczyźnie, który jako dziecko został porwany przez Krzyżaków i wychowywał się jak jeden z nich. Po latach bohater dowiaduje się, że jego prawdziwą ojczyzną jest Litwa i postanawia walczyć o jej dobre imię. Podstępem ponownie wkracza w krzyżackie szeregi i dokonuje zemsty. Nie jest to dla niego łatwe, ponieważ jako rycerz ceni sobie przede wszystkim honor. Jednak żeby pokonać wroga musi kłamać i udawać, co powoduje rozterki i ogromne wyrzuty sumienia. Konrad był prawdziwym patriotą, ponieważ aby ocalić Litwę zrezygnował z miłości i rodzinnego szczęścia. Postanowił porzucić ukochaną Aldonę, aby w pełni poświęcić się swojej tajnej misji. Jest to jednocześnie bohater tragiczny, bo przeżywa wewnętrzne konflikty, w rezultacie i tak czuje się człowiekiem przegranym.

Jacek Soplica to jeden z bohaterów epopei narodowej pt. „Pan Tadeusz”. Jako młody mężczyzna był on szalony i zawadiacki, nie stronił od zabawy i bójek. Po stracie ukochanej...

Podobne wypracowania