Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kreacja bohatera-patrioty w literaturze polskiej - przykłady

Bohaterowie-patrioci pojawiali się niemal w każdej epoce. Kochali swoją ojczyznę i  na różne sposoby o nią walczyli, inaczej układały się ich losy i zawiłe historie.

Konrad Wallenrod jest tytułowym bohaterem powieści poetyckiej Adama Mickiewicza. Utwór ukazuje niesamowitą opowieść o mężczyźnie, który jako dziecko został porwany przez Krzyżaków i wychowywał się jak jeden z nich. Po latach bohater dowiaduje się, że jego prawdziwą ojczyzną jest Litwa i postanawia walczyć o jej dobre imię. Podstępem ponownie wkracza w krzyżackie szeregi i dokonuje zemsty. Nie jest to dla niego łatwe, ponieważ jako rycerz ceni sobie przede wszystkim honor. Jednak żeby pokonać wroga musi kłamać i udawać, co powoduje rozterki i ogromne wyrzuty sumienia. Konrad był prawdziwym patriotą, ponieważ aby ocalić Litwę zrezygnował z miłości i rodzinnego szczęścia. Postanowił porzucić ukochaną Aldonę, aby w pełni poświęcić się swojej tajnej misji. Jest to jednocześnie bohater tragiczny, bo przeżywa wewnętrzne konflikty, w rezultacie i tak czuje się człowiekiem przegranym.

Jacek Soplica to jeden z bohaterów epopei narodowej pt. „Pan Tadeusz”. Jako młody mężczyzna był on szalony i zawadiacki, nie stronił od zabawy i bójek. Po stracie ukochanej kobiety i wyjeździe z kraju zmienia się zupełnie. Na nowo odkrywa prawdziwe życiowe wartości i postanawia się nimi kierować. Wstępuje do zakonu i przybiera imię księdza Robaka. Pełnił rolę emisariusza, jego zadaniem było zorganizowanie ludzi do walki przeciwko wrogowi. Właśnie dlatego Soplica powraca do Polski, pragnie jednoczyć ludzi i mentalnie przygotować ich do bitwy. Jak typowy bohater romantyczny, Jacek Soplica doświadcza wewnętrznej przemiany. Pod wpływem życiowym zdarzeń i wypadków zmienia swój światopogląd i orientację na życie. Staje się cichy, skryty, a jego największym marzeniem jest odzyskanie niepodległości przez ojczyznę.

Natomiast bohaterowie „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to młodzi ludzie uczęszczający jeszcze do szkoły. Gdy wybucha II wojna światowa, postanawiają, że nie oddadzą kraju bez walki. Mimo młodego wieku organizują działalność konspiracyjną, biorą udział w akcjach patriotycznych, a nawet udaje im się odbić zatrzymanego przez gestapo kolegę. Ani przez chwilę nie rezygnują z walki i wierzą w wygraną. Ich patriotyzm polegał nie tylko na miłości i oddaniu ojczyźnie, ale przede wszystkim na aktywności i działaniu.

Bohaterowie-patrioci byli kreowani na różne sposoby. Bohaterowie przeważnie przeżywali konflikty i przemiany, przez co stawali się lepsi i godni podziwu. Powstało wiele utworów, które wspaniale przedstawiają ludzi kochającym swoje kraje rodzinne.

Podobne wypracowania do Kreacja bohatera-patrioty w literaturze polskiej - przykłady