Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sztuka gotycka - Późny gotyk w architekturze i sztuce - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Styl gotycki w architekturze przez cały okres swojego rozkwitu, tzn. w wiekach XII-XV nie pozostawał jednolity i ulegał ciągłym ewolucjom i zmianom. Według historyków sztuki cały okres można podzielić na trzy odrębne, zasadnicza różniące się od siebie fazy: wczesną (od połowy XII do początku XIII wieku), dojrzałą (od XIII do początku XV wieku) oraz późną (przełom XV i XVI wieku). Oprócz podziału czasowego, gotyk zachowuje swoje charakterystyczne, nieco odmienne od ogólnie przyjętych wzorców, cechy na terytoriach poszczególnych państw. Nieco inaczej rozwijał się w swojej kolebce, czyli we Francji niż np. w Anglii czy na terenie Cesarstwa Niemieckiego.

Okres późnego gotyku w Europie zbiegł się w czasie licznymi epidemiami oraz powszechnie panującą biedą, kiedy w filozofii dominował nurt mistyczny. Wtedy to także stopniowo co raz większą pozycję oraz co raz rozleglejszy zakres przywilejów zyskuje mieszczaństwo, dzięki czemu sztuka gotycka zyskuje nowych majętnych mecenasów i ma możliwość dynamicznego rozwoju. Ze względu na coraz silniejsze więzi narodowe, w poszczególnych krajach europejskich gotyk ewoluuje w nieco inny sposób, przybierając charakterystyczne dla poszczególnych regionów...

Podobne wypracowania