Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gall Anonim - „Kronika” Galla Anonima jako hołd złożony dynastii Piastów

Gall Anonim, Kronika, historia Polski, dynastia Piastów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwszym dziełem powstałym na ziemiach polskich, traktującym o dziejach państwowości wczesnopiastowskiej była kronika, której oryginalny łaciński tytuł brzmi: „Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum”. Jej autorem był prawdopodobnie benedyktyński mnich niewiadomego pochodzenia, którego historia błędnie nazwała Gallem Anonimem (obecny stan badań wskazuje teorię, jakoby Anonim pochodził z Wenecji).

Szczegóły biograficzne autora „Kroniki Polskiej” pozostają wciąż wielka zagadką. Pochodzący z Wenecji mnich – mylnie przez stulecia uważany za mieszkańca Prowansji – najprawdopodobniej związany był początkowo z kultem św. Idziego w benedyktyńskim opactwie Saint-Gilles w południowej Francji, skąd następnie udał się na Węgry. Osiadł tam na jakiś czas w klasztorze St. Gilles w Somogyvarze. Pomiędzy rokiem 1089 a 1109 Anonim zwany Gallem przybył na krakowski dwór księcia Bolesława Krzywoustego i w jego otoczeniu przebywał aż do swojej śmierci w roku 1116.

Przypuszcza się, że misję kompleksowego zestawienia losów przodków panującego księcia powierzył mu ówczesny kanclerz, biskup Michał Awdaniec. Swe wiekopomne dzieło Anonim rozpoczął w roku 1112. Napisana przez niego kronika składa...

Podobne wypracowania