Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podboje Normanów. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zjednoczone państwa pod rządami Normanów cechował przede wszystkim agresywny charakter polityki zagranicznej. Już od VII w. drużyny normandzkich wojowników zapuszczały się na pobliskie wyspy Morza Północnego, ale także na Wyspy Brytyjskie oraz północne wybrzeża Francji, głównie w celu zdobycia jak największej ilości łupów. Z czasem jednorazowe wyprawy zaczęły zmieniać swój charakter. Najpierw wojownicy decydowali się spędzić np. zimę w specjalnie do tego założonych na wrogim terytorium osadach, lecz w IX w. miały już miejsce organizowane przez Normanów ekspedycje o charakterze typowo osadniczym.

Pierwszą trwałą zdobyczą terytorialną Normanów leżącą poza Skandynawią były południowo-wschodnie wybrzeża angielskie. Po raz pierwszy na Wyspach Normanowie przezimowali w roku 851 i już wówczas zdali sobie sprawę z faktu, że byłoby to odpowiednie miejsce pod zorganizowane osadnictwo. W następnych wyprawach udało im się zdobyć przyczółek, który posłużył za bazę wypadową do dalszych podbojów w głębi lądu. Świetnie przystosowani do podbojów wojownicy normańscy nie napotkali praktycznie żadnego zwartego oporu ze strony lokalnych władców, którzy byli zupełnie zaskoczeni nagłym...

Podobne wypracowania