Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Bierut - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Bierut (naprawdę Bolesław Biernacki) urodził się 18 kwietnia 1892 r. w Rurach Jezuickich w administracyjnej dzielnicy Lublina, a zmarł 12 marca 1956 r. w Moskwie. Jego ojcem był Wojciech Bierut, a matką Salomea Wolska. Uczęszczał do szkoły katedralnej w Lublinie, ale szkoły nie ukończył, gdyż został wyrzucony w ostatniej klasie za uczestnictwo w proteście przeciwko używaniu języka rosyjskiego. Był związany z takimi partiami jak Polska Partia Socjalistyczna – Lewica (partia o charakterze socjalistycznym) czy Komunistyczna Partia Polski.

W latach 1925–1926 przebywał w Moskwie na tajnych szkoleniach, gdzie rozpoczął współpracę z Międzynarodową Szkołą Leninowską i na rozkazy z Kominternu (organizacja powołana przez Lenina w celu rozszerzania idei komunistycznych) wyjeżdżał między innymi do Austrii i Bułgarii. Po powrocie do kraju przeszedł do wywiadu sowieckiego i do NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR). Został skazany na siedem lat pozbawienia wolności i w 1938 na mocy amnestii uwolniono go. W czasie II wojny światowej przyjął obywatelstwo sowieckie i powrócił do Polski jako Bolesław Birkowski na stanowisku przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej. Tam doszło do ostrego konfliktu pomiędzy nim a Władysławem Gomułką. W czerwcu 1944...

Podobne wypracowania