Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie Chmielnickiego - geneza, przebieg, znaczenie, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pod rządami Korony Królestwa Polskiego obywatele Ukrainy byli niezadowoleni ze swojego statusu prawnego, politycznego, ekonomicznego i społecznego. Wybuchało mnóstwo mniejszych i większych konfliktów, które w przyszłości miały prowadzić do wybuchu powstania przeciw Polsce.

W dużej mierze konflikty te powstawały na tle sporów między polskimi właścicielami ziemskimi a ukraińskimi chłopami. Ponadto katolicy byli grupą uprzywilejowaną w stosunku do wyznawców prawosławia, którzy dominowali wśród społeczeństwa ukraińskiego. Dochodziły do tego kozackie roszczenia, domagali się oni wyrównania ich prawa i wolności do poziomu przywilejów polskiej szlachty. Tymczasem magnateria Korony chciała poddać Kozaków systemowi pańszczyźnianemu. Sprzeczności było wiele, a mimo upływu lat chęci do rozwiązania konfliktu brakowało.

W 1648 roku, po kilku nieudanych powstaniach kozackich, kolejnej próby podjął się Bohdan Chmielnicki, jeden z dowódców wojska zaporoskiego. Z czasem owo powstanie wymknęło się spod jego kontroli i potoczyło się nieco innymi, niż przez niego obrane, torami...

Początkowo Kozacy wespół z Tatarami osiągali liczne sukcesy, pokonując wojska Rzeczypospolitej...

Podobne wypracowania