Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Broszkiewicz „Wielka, większa i największa” - streszczenie skrótowe powieści

Powieść Jerzego Broszkiewicza „Wielka, większa i największa” opisuje trzy przygody pary przyjaciół z Warszawy – Iki i Groszka. Tytuł powieści nawiązuje właśnie do tych przygód, które jedna za drugą stają się coraz bardziej nieprawdopodobne i ciekawe.

Wszystko zaczyna się, gdy na podwórze ich kamienicy zostaje wepchnięty stary, zniszczony samochód, własność Lokatora z Pierwszego Piętra. Dzieci od razu zauważają tego „inwalidę”, który został tam postawiony w celu późniejszego rozebrania na części. Początkowo jednak nic nie wskazuje na czarodziejski charakter samochodu.

Pewnego wieczora Ika i Groszek siedzą w pokoju i słuchają radia, gdy audycja zostaje przerwana nadaniem specjalnego komunikatu. Na terenie warszawskiego dworca zaginął trzyletni chłopiec, Jacek Kilar. Co dziwniejsze, radio zdaje się informować o tym zdarzeniu właśnie naszych przyjaciół, jak gdyby prosząc ich o pomoc. Ika i Groszek postanawiają odszukać chłopca. Kiedy wychodzą na dwór, stary samochód zaświeca swoje reflektory i podjeżdża do nich. Samochód – Kapitan okazuje się istotą obdarzoną inteligencją i zdolną do samodzielnego działania. Dzieci wsiadają do środka i wyruszają na poszukiwanie zaginionego Jacka. Z pomocą Kapitana oraz dworcowych aparatów telefonicznych (wszystkie urządzenia okazują się być ożywione) odnajdują chłopca wraz z jego porywaczami, których w sprytny sposób oddają w ręce policji.

Kapitan opowiada dzieciom dzieje swojej młodości, kiedy to sabotował działania niemieckich oficerów w czasie II wojny światowej, później zaś służył młodemu Egipcjaninowi w oazie Kattara. Przeszłość samochodu obfituje w przygody, zwiedził on także bardzo wielki kawał świata.

Druga przygoda Groszka i Iki zabiera ich aż do Afryki. Znów dzięki radiowemu komunikatowi zostają powiadomieni o wypadku – pasażerski samolot zgubił się na pustyni z powodu burzy piaskowej. Przyjaciele nie wiedzą, w jaki sposób mogą pomóc biednym ludziom, lecz Kapitan zabiera ich na lotnisko i oddaje pod opiekę swego przyjaciela – radzieckiego samolotu Jaka. Razem lecą do Afryki, przeżywają dwie wielkie burze piaskowe i odnajdują rozbitków. Ratują również dwóch dzielnych pilotów, którzy w poszukiwaniu pomocy odłączyli się od grupy i postanowili przejśc wiele kilometrów, dzielących ich od najbliższego miasta.

Trzecia i największa przygoda przyjaciół rozgrywa się w kosmosie. Ika i Groszek zmuszeni są zostać reprezentacją ziemi na wielkim zjeździe kosmicznych cywilizacji, zorganizowanym ze względu na odkrycie istnienia Ziemi. Kosmici wystawiają dzieci na próbę odwagi i dobroci, z której Ika i Groszek wychodzą obronną ręką i tym samym przekonują innych mieszkańców wszechświata, że można zostawić losy planety Ziemia ich własnemu losowi, ponieważ istnieją na niej istoty dobre i szlachetne, które zawsze będą odciągać innych od czynienia zła.

Podobne wypracowania do Jerzy Broszkiewicz „Wielka, większa i największa” - streszczenie skrótowe powieści