Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Spartanie - wychowanie spartańskie - warunki spartańskie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Egzystencja dla mężczyzn w starożytnej Sparcie wiązała się z obowiązkiem poświęcenia zdecydowanej jej części na nieustanne, wyczerpujące ćwiczenia, mające na celu zahartowanie ducha i ciała, a poprzez to - stworzenie doskonałego wojownika, który nie cofnie się nawet przed stokrotnie większą armią wroga. Wychowanie to, narzucane zresztą odgórnie przez państwo, dzieliło się na kilka etapów charakteryzujących się kładzeniem nacisku na różne aspekty szkolenia.

Do siódmego roku życia chłopcy pozostawali pod opieką matki, ale wraz z przekroczeniem tego wieku wszystkie zdrowe dzieci rozpoczynały wstępny okres szkolenia (tzw. agoge). Odbywało się ono jeszcze w rodzinnym domu, po części pod opieką rodziny, ale po części już pod czujnym okiem pajdonomosa, tj. państwowego urzędnika, któremu zresztą towarzyszył mastigoforoj, tj. nosiciel bicza.

Wraz z ukończeniem dwunastego roku życia młodzi Spartanie na stałe opuszczali rodzinny dom i przenosili się do koszar. Przebywali tam do czasu uzyskania pełni praw obywatelskich, tj. do trzydziestego roku. Zaraz po przybyciu do koszar młodzieńcy byli zaszeregowani w strukturach wojskowych, podobnych do współczesnego harcerstwa; owego zaszeregowania starano się później nie zmieniać....

Podobne wypracowania