Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Inkowie - Kultura i religia Inków - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Inkowie jako wielka cywilizacja, która pozostawiła po sobie wiele namacalnych świadectw, nie wytworzyła niestety niczego takiego, co moglibyśmy dziś określić mianem pisma. Owszem - kipu (kijek z odpowiednio uplecionymi węzłami) to pewnego rodzaju nośnik informacji, jednak był to jedynie sposób zawiadamiania odległych od siebie krańców imperium o ważnych sprawach dotyczących wojskowości czy też polityki. Tymczasem nie powstał alfabet, który mógłby stać się dobrym „utrwalaczem” inkaskich dziejów, dotyczących ich przodków, teraźniejszości, traktatów religijnych czy poetyckich.

Nie znaczy to jednak, że na terenie imperium inkaskiego nie istniał np. system edukacji. Byłoby to mylne twierdzenie. Takowy system istniał i był on zależny od pozycji społecznej danego mieszkańca. Najniższe szczeble drabiny społecznej czerpały nauki w swoim rodzinnym gronie, przyuczając się do zawodu, który w przyszłości mieli wykonywać. Nieco inaczej kształtował się los dziewcząt, które miały szansę - przechodząc przez odpowiednią selekcję - trafić do swego rodzaju klasztoru i kształcić się w nim w tajnikach tkactwa oraz posługi religijnej. Były to umiejętności niezbędne, by w przyszłości służyć jako tzw. Dziewice Słońca.   

Dużo...

Podobne wypracowania