Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Igor Newerly - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Igor Newerly to żyjący w XX wieku polski pisarz i pedagog. Urodził się w 1903 roku w rodzinie rosyjsko-polskiej. Studiował w prawo Kijowie oraz pedagogikę w Warszawie. Od studenckich lat działa społecznie (zakłada kółko socjaldemokratyczne, drukuje ulotki), za co zostaje ukarany przez władze komunistyczne na zsyłki.

Działalność pedagogiczną Newerly rozpoczyna w 1925 roku w Warszawie. Pracuje wtedy w ośrodku wychowawczym, współpracuje z Januszem Korczakiem. Początkowo jest sekretarzem światowej sławy pedagoga, a następnie przejmuje za niego stanowisko redaktora „Małego przeglądu”, na którym utrzymuje się do początku II Wojny Światowej, tj. do 1939 roku.

Debiut Igora Newerly ma miejsce w 1932 roku pod pseudonimem Jerzy Abramow. Jego artykuł ukazuje się wówczas na łamach prasy.

W trakcie II wojny światowej Newerly jest internowany i przetrzymywany w hitlerowskich obozach zagłady. Aresztowanie pisarza ma miejsce w 1943 roku. Gestapo umieszcza go w obozach koncentracyjnych – Igor Neverly był więziony m. in. na Majdanku i  w Oświęcimiu. 

Po zakończeniu II Wojny Światowej pisarz podejmuje pracę społeczną oraz literacką. Jeżeli chodzi o tą pierwszą, przejawia się głównie w działalności wychowawczej...

Podobne wypracowania