Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Igor Newerly - biografia, życiorys

Igor Newerly to żyjący w XX wieku polski pisarz i pedagog. Urodził się w 1903 roku w rodzinie rosyjsko-polskiej. Studiował w prawo Kijowie oraz pedagogikę w Warszawie. Od studenckich lat działa społecznie (zakłada kółko socjaldemokratyczne, drukuje ulotki), za co zostaje ukarany przez władze komunistyczne na zsyłki.

Działalność pedagogiczną Newerly rozpoczyna w 1925 roku w Warszawie. Pracuje wtedy w ośrodku wychowawczym, współpracuje z Januszem Korczakiem. Początkowo jest sekretarzem światowej sławy pedagoga, a następnie przejmuje za niego stanowisko redaktora „Małego przeglądu”, na którym utrzymuje się do początku II Wojny Światowej, tj. do 1939 roku.

Debiut Igora Newerly ma miejsce w 1932 roku pod pseudonimem Jerzy Abramow. Jego artykuł ukazuje się wówczas na łamach prasy.

W trakcie II wojny światowej Newerly jest internowany i przetrzymywany w hitlerowskich obozach zagłady. Aresztowanie pisarza ma miejsce w 1943 roku. Gestapo umieszcza go w obozach koncentracyjnych – Igor Neverly był więziony m. in. na Majdanku i  w Oświęcimiu. 

Po zakończeniu II Wojny Światowej pisarz podejmuje pracę społeczną oraz literacką. Jeżeli chodzi o tą pierwszą, przejawia się głównie w działalności wychowawczej i edukacyjnej. W Neverlym odżywają dawne inspiracje do pracy z dziećmi. Pracuje w Robotniczym Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Ponadto, zostaje redaktorem pisma „Świat Przygód”, adresowanego dla młodzieży.

Działalność literacka Neverly’ego to przede wszystkich twórczość powieści i scenariuszy filmowych. Wydaje takie powieści jak: „Chłopiec z salskich stepów” (1948), „Argipelag ludzi odzyskanych” (1950), „Żywe wiązanie” (1966) czy „Wzgórze Błękitnego Snu” (1986). Powstają także trzy scenariusze filmowe: „Celuloza” (1953), „Pod gwiazdą frygisjką” (1954) oraz „Król Maciuś I” (1957). Neverly jest także opiekunem Koła Młodych Pisarzy, oraz prezesem Związku Literatów Polskich w Warszawie. 

Pisarz umiera w 1987 roku w Warszawie. Za powieści „Archipelag ludzi odzyskanych” i „Pamiątka z Celulozy” został uhonorowany nagrodami państwowymi. Przyznano mu także tytuł sprawiedliwego wśród narodów świata.

Podobne wypracowania do Igor Newerly - biografia, życiorys