Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Wyspiański (1869-1907) to wszechstronny artysta doby modernizmu, nazywany „czwartym wieszczem”. Przychodzi na świat w Krakowie jako syn rzeźbiarza Franciszka Wyspiańskiego oraz Marii Rogowskiej. Bardzo wcześnie zostaje osierocony przez matkę, Maria umiera w 1876 r., już jako uczeń Gimnazjum im. Świętej Anny zdradza talenty malarskie. Podobnie pracownia ojca, mieszcząca się u podnóża Wawelu, musiała bardzo silnie wpływać na wyobraźnię małego chłopca.

Zaledwie cztery lata po śmierci matki umiera także ojciec Wyspiańskiego. Osamotnionego Stanisława otacza opieką jego ciotka – Joanna Stankiewiczowa. To właśnie wtedy Wyspiański ma okazję po raz pierwszy zetknąć się z przyjacielem domu, wybitnym malarzem Janem Matejko, który udziela utalentowanemu chłopcu profesjonalnych wskazówek na temat rysunku i malarstwa. Wkrótce młody Wyspiański zostaje słuchaczem nadzwyczajnym Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Trzy lata później, w 1887 r., zdaje maturę i rozpoczyna studia z zakresu historii sztuki i historii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych; już jako pełnoprawny uczestnik kursów akademickich.

W 1897 r. Wyspiański odbywa podróż po terenach dzisiejszej Ukrainy...

Podobne wypracowania