Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Glorious Revolution - Sławetna rewolucja w Anglii - opracowanie

Sławetna rewolucja, znana też pod nazwą chwalebnej rewolucji czy bezkrwawej rewolucji, była okresem w historii Anglii, w którym pojawił się kolejny problem na linii monarchia-parlament.

Kryzys wywołały rządy Jakuba II, który dążył do przywrócenia katolicyzmu i ograniczenia roli parlamentu. Parlament postanowił definitywnie rozprawić się z dynastią Stuartów. W 1688 r. zdetronizował króla Jakuba II, a do Anglii zjechał Wilhelm III Orański i Maria Stuart, którzy zostali koronowani. Postanowienie parlamentu zostało wprowadzone w życie zupełnie bezkrwawo, w formie pokojowego przewrotu, podczas burżuazyjnej rewolucji w Anglii. Przyczyną zmian było niezadowolenie z rządów Stuartów. Parlament był zmęczony decyzjami, które podejmowali Stuartowie i postanowił sam zmienić istniejący stan rzeczy. Wysłano list do Wilhelma Orańskiego, na którym podpisało się czterech Wigów i trzech Torysów.

Wilhelm Orański wydał w 1689 deklarację prawa (ang. Bill of rights) akt ten spełnił ambicje angielskiej rewolucji burżuazyjnej. Ten bezkrwawy przewrót przeszedł do historii pod nazwą sławetnej rewolucji. Akt Bill of Rights stworzył podstawy nowego ustroju monarchii konstytucyjnej i wprowadził zasadę pełnej odpowiedzialności ministrów przed parlamentem. Od tej pory monarchowie angielscy musieli dobierać członków rządu spośród tego stronnictwa, które miało większość w parlamencie. Anglia stała się krajem z nowoczesnym systemem parlamentarnym, gdzie podstawową formą była rywalizacja stronnictw politycznych, które reprezentowały interesy poszczególnych grup społecznych.

Podobne wypracowania do Glorious Revolution - Sławetna rewolucja w Anglii - opracowanie