Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Książka czy film? - rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zagadnienie wyższości literatury nad filmem i vice versa należy chyba do problemów nierozwiązywalnych. Zarówno jedno, jak i drugie posiada wielu zwolenników, gotowych w każdej chwili wdać się w ognistą polemikę z przedstawicielami „wrogiego” obozu. Odpowiedź na pytanie „książka czy film?” z pewnością nie należy do prostych, jednak postaram się znaleźć ją w niniejszej rozprawce. 

Aby odpowiedzieć na zadane pytanie należy rozważyć kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest zagadnienie książki i filmu jako środka przekazu. 

W zależności od celu, jaki medium ma osiągnąć, zarówno książka jak i film mogą zdobyć tutaj palmę pierwszeństwa. Myślę, że jako środek przekazu film operuje bogatszym spektrum medialnym (jest nim przecież jednocześnie słowo, jak i obraz czy muzyka), lecz książka broni się osiągalną dla niej łatwością opowiadania w formie detalicznej, pełnej niuansów. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju adaptacje filmowe – kinowy „Władca Pierścieni” oszałamia efektami specjalnymi, lecz jednocześnie jest pozbawiony wielu pobocznych wątków, obecnych w książkowym oryginale. 

Wydaje mi się, że literatura zajmuje również wyższe miejsce, jeśli chodzi...

Podobne wypracowania