Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny burskie - konflikt w Afryce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Terminem tym określa się konflikt zbrojny w południowej Afryce między Wielką Brytanią, a Oranią i Transwalią zamieszkiwanymi przez Burów. Dzieli się on na dwie wojny, z których pierwsza miała miejsce w latach 1880-1881, natomiast druga w 1899-1902. Ostatecznie zakończyły się one zwycięstwem Wielkiej Brytanii i podporządkowaniem nowo zdobytych terenów na zasadzie kolonii.

Burami nazywamy potomków holenderskich osadników, którzy osiedlili się na przełomie XVII i XVIII wieku na terenach Afryki Południowej. Od połowy XIX wieku zaczęli oni podbijać tereny zasiedlone przez plemiona Zulusów, a na ich miejscu utworzyli własne państwa, między innymi Oranie i Transwalię. Tereny te obfitowały w złoża złota oraz diamentów, co zaowocowało w późniejszym czasie konfliktem z Wielka Brytanią, doprowadzając ostatecznie do wybuchu wojny.

Pierwsza wojna burska rozpoczęła się dnia 16 grudnia roku 1881, a za główną przyczynę można uznać ogłoszenie w roku 1877 aneksje obu państw przez Wielka Brytanię. Tak późna reakcja Burów  spowodowana był jednak przez ich konflikt z Zulusami. Gdy tylko został on zakończony, mieszkańcy Orani oraz Transwali rozpoczęli walkę z Imperium Brytyjskim. Wydawać by się mogło,...

Podobne wypracowania