Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Gierek - rządy, działalność

Edward Gierek urodził się w 1913 r. i zmarł w 2001 r. w Cieszynie. Był polskim politykiem i działaczem komunistycznym. Pełnił funkcję I sekretarza w latach 1970-1980, był posłem na sejm PRL. Edward Gierek urodził się w Porąbce obecnej dzielnicy Sosnowca w Zagłębiu Dąbrowskim. Rodzice pochodzili z klasy robotniczej - ojciec był górnikiem, który zginął podczas wypadku w kopalni.

Edward Gierek wraz z rodziną wyemigrował do Francji gdzie w wieku 17 lat wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej. Kariera polityczna Edwarda Gierka zaczyna się w 1948 r. kiedy wraca do Polski, w rok później tj. 1949 został sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR i piastował to stanowisko do 1954 r. Realna kariera polityczna zaczyna się w grudniu 1970 r. wówczas Gierek zastępuje Gomułkę. Okres sprawowania rządów przez Edwarda Gierka przypada na okres 1970-1980 czyli zaraz po odejściu Władysława Gomułki.

Okres Gierka tzw. dekada gierkowska charakteryzowała się ogromnym rozwojem gospodarczym i inwestycyjnym. Zbyt szybka polityka gospodarcza w swej konsekwencji doprowadziła do upadku rządów Gierka jak i całej reżimu komunistycznego w Polsce.  Wspaniała polityka gospodarcza nie mogła trwać wiecznie, upadek dekady gierkowskiej zapoczątkowany został falą strajków w sierpniu 1980 r. W tym też czasie powstało NSZZ Solidarność, której aktywność zaczęła bardzo szybko rosnąć.

Podczas stanu wojennego Gierek został internowany z polecenia Wojciecha Jaruzelskiego. 6 września 1980,  odebrano Edwardowi Gierkowi stanowisko I Sekretarza KC PZPR. Na jego miejsce został wybrany Stanisław Kania. Był to początek końca błyskotliwej kariery Gierka, 2 grudnia został usunięty z KC PZPR a rok później całkowicie wydalony z partii. Historycy dwuznacznie oceniają dekadę gierkowską. Z jednej strony program Gierka miał ratować upadającą socjalistyczną gospodarkę, z drugiej - jeszcze bardziej pogłębił kryzys i zadłużenie.

Podobne wypracowania do Edward Gierek - rządy, działalność