Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrea Palladio - biografia, życiorys

Andrea Palladio, a właściwie Andrea di Pietro Della Gondola to jeden z najsłynniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu.

Urodził się w Padwie w 1508 roku w skromnej rzemieślniczej rodzinie. Niewiele wiemy na temat jego dzieciństwa, pewnym jest jednak, że już jako młody człowiek przeniósł się z rodzinnej Padwy w okolice Vicenzy, gdzie wstąpił do gildii wolnomularzy i został asystentem w warsztacie rzemieślniczym.

Jego życie uległo kompletnej przemianie, kiedy w 1537 roku rozpoczął współpracę z Gian Giorgio Trissino. Trissino został mecenasem Andrei, dzięki niemu ten początkujący architekt zapoznał się z architekturą klasyczną i innymi osiągnięciami renesansu. Poznawał pomysły między innymi Giulio Romano, Sebsatiana Serlia, Bramantego czy Michele Sanmichelego. Studiował rzymskie zabytki, dzieła Witruwiusza.

Trissino wprowadził swego podopiecznego w krąg znaczących osób, dzięki niemu również zmienił on nazwisko na Palladio.

W 1538 roku Palladio uczestniczył w budowie Villa Godi-od tej pory rozpoczął się dla niego okres budowania willi i pałaców dla wpływowych mieszkańców Vicenzy i nie tylko. W tym czasie również architekt udał się w pierwszą podróż (sponsorowaną przez mecenasa) do Wenecji i...

Podobne wypracowania