Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sokrates - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sokrates urodził się  w 469 roku w Atenach. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych filozofów greckich. Jego rodzicami byli kamieniarz Sofroniskos oraz akuszerka Fainarete. Jako młodzieniec zajmował się rzeźbiarstwem, jednak porzucił ten zawód, żeby poświęcić się filozofii. Głośny jest jego związek z Ksantypą, niezwykle despotyczną i złośliwą kobieta, która traktowała myśliciela w bezlitosny sposób. Była żoną Sokratesa i matką jego trzech synów.

Znano go z tego, iż zaczepiał na ateńskich ulicach, na rynku, podczas biesiad przechodniów czy przypadkowych ludzi i wdawał się z nimi w pobudzające intelektualnie dyskusje. Bywali to obywatele zamożni oraz wpływowi, którzy niechętnie poddawali się publicznym upokorzeniom. Sokrates poruszał w rozmowach kwestie istotne społecznie oraz moralnie, używał dwóch metod prowadzenia konwersacji. Pierwsza – elenktyczna opierała się na zadawaniu pytań respondentowi tak, by stopniowo odkryć sprzeczność w wypowiadanych przez niego słowach. Druga, metoda majeutyczna polegała na sterowaniu dyskusją w taki sposób, aby rozmówcy wydawało się, iż samodzielnie doszedł do właściwych refleksji. Te zaczepki przysporzyły Sokratesowi wielu wrogów w Atenach, ale...

Podobne wypracowania