Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald - charakterystyka

Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald - ugrupowanie czasów PRL-u, powołane do życia w roku 1980, a rozwiązane w roku 1995.

Członkowie Zjednoczenia rekrutowali się z tzw. partyjnego betonu. Zjednoczenie opierało się na antysemityzmie i wystąpieniach przeciwko opozycji. Antysemityzm był wykorzystany podczas akcji, mającej upamiętnić akowców, skazanych na śmierć. Odrzucając pamięć o tym, że to władze komunistyczne tępiły członków Armii Krajowej, Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald wybrało spośród ofiar tych, którzy byli skazani werdyktem sędziów pochodzenia żydowskiego.

Rozwijało się dobrze do momentu stanu wojennego, kiedy to dały o sobie znać wewnętrzne podziały i walka o władzę. W dużej mierze osłabiło to stronnictwo, a jednocześnie straciło ono poparcie prlowskich władz.

Organem ZPG prasowym był miesięcznik Grunwald. Po upadku PRL-u członkowie Stronnictwa znaleźli swe miejsce na arenie politycznej w szeregach partii narodowościowych i głoszących zdecydowany sprzeciw wobec Unii Europejskiej.

Podobne wypracowania do Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald - charakterystyka