Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja w Królestwie Polskim (1905-1907) - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rewolucja w Królestwie Polskim w latach 1905-1907 miała po części podłoże międzynarodowe, wywołały ją te same czynniki co i w innych częściach rosyjskiego imperium, ale i wystąpiły pewne przyczyny lokalne, wynikające z sytuacji ludności miejscowej.

Po pierwsze pośród przyczyn rewolucji lat 1905-1907 odnajdziemy kryzys ekonomiczny z lat 1901 – 1903, który to wpłynął znacznie na późniejszy kształt ogólnie pojętej gospodarki Rosji. Do tego należy dołożyć niezadowolenie ludności związane z ogłoszeniem poboru do carskiego wojska w związku z prowadzeniem działań militarnych w wojnie rosyjsko-japońskiej z lat 1904-1905. Zresztą sama wojna skończyła się druzgocącą klęską Rosjan, co z kolei przyczyniło się wydatnie do wzrostu niezadowolenia społeczeństwa (co również poczytuje się jako jedną z przyczyn rewolucji).

W związku z wybuchem wojny doszło również do demonstracji antywojennych, jak choćby na Placu Grzybowskim w Warszawie w dniu 13 listopada 1904 roku, która zresztą zakończyła się zbrojnym starciem pomiędzy policją i Kozakami, a manifestującymi z Oddziałów Bojowych PPS (OB PPS). Do dalszych wystąpień przeciw władzy, ludność polska została zachęcona po dotarciu do nich wiadomości o tzw. „krwawej...

Podobne wypracowania