Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Praska wiosna 1968 - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Czechosłowacji rządy sprawował Antonim Novotny. Po jego usunięciu opozycja przystąpiła do działania. Propagowano jednak dwa różne warianty, co ją podzieliło. Jedna jej część mówiła o powolnych reformach, druga o procesie jak najszybszej demokratyzacji.

Praska wiosna rozpoczęła się już właściwie wraz z początkiem 1968 roku. Duże znaczenie miały małe partie oraz kluby, tworzone przez obywateli (np. KZB - Klub Zaangażowanych Bezpartyjnych), czy też zrzeszające się wokół byłych politycznych więźniów. 9 kwietnia 1968 roku KC KPCz ogłosił program „otwartych drzwi”, zakładający przyznanie swobód obywatelskich, oczyszczenie komunizmu z jego „wypaczeń”, złagodzenie kursu polityki. Co było jednak zdecydowanie podkreślone, wciąż nadrzędną rolę miała pełnić komunistyczna partia. Program był zbyt zachowawczy, aby sprostać rozbudzonym nadziejom społeczeństwa.

27 czerwca 1968 roku opublikowane zostało „Dwa tysiące słów do robotników, rolników, naukowców, nauczycieli i innych”. Autorem był dziennikarz Ludvik Vaculik. Deklaracja zawierała wezwanie społeczeństwa do demokratyzacji kraju. Rząd miał otrzymać pełne poparcie społeczne, pod warunkiem wywiązywania się ze swojej funkcji i...

Podobne wypracowania