Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czechosłowacja 1968 - Inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sytuacja, jaka wytworzyła się pod koniec lat 60-tych na Czechosłowacji budziła duży niepokój na Kremlu. Powodem był fakt, iż siły liberalne zdobywały coraz większy wpływ na władze, krytykując przy tym „twardogłowych”. Ci ostatni, dramatycznie próbując zachować wpływy, dodatkowo się pogrążyli. Po wykryciu próby przygotowania „konserwatywnego” zamachu stanu, zwycięstwo liberałów było już przesądzone. 4 stycznia 1968 roku nowym sekretarzem KPC został Alexander Dubczek. Jego hasło przewodnie brzmiało „socjalizm z ludzką twarzą”.

Wraz ze zmianami na szczytach władzy nastąpiło bardzo poważne odrodzenie społeczne. Ludzie czując pewną swobodę coraz bardziej manifestowali swoją niezależność, co z kolei było bardzo źle odbierane w pozostałych krajach bloku. Sam Dubczek, mimo, iż wiedział, że sytuacja wymyka mu się spod kontroli, nie zamierzał zatrzymywać spontanicznej demokratyzacji zarówno w społeczeństwie, jak i w partii. W maju ogłoszono amnestię, w czerwcu zniesiono cenzurę. Do tego dochodziło również zreorganizowanie służb bezpieczeństwa oraz ułatwienia w opuszczaniu kraju. Równocześnie jednak władze czyniły starania, aby podtrzymywać dobre stosunki z Moskwą i wszystkimi sojusznikami. System...

Podobne wypracowania