Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przemysł II – sylwetka postaci i panowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przemysł II wywodził się z zapoczątkowanej przez Mieszka III Starego wielkopolskiej linii Piastów. Urodził się 14 października roku 1257 w Poznaniu, kilka miesięcy po śmierci swojego ojca Przemysła I, księcia wielkopolskiego, którego był jedynym męskim potomkiem. Całe dzieciństwo spędził na wychowaniu u swojego stryja Bolesława Pobożnego, od którego w roku 1273 w nagrodę za zwycięską kampanię przeciwko Brandenburgii, wymusił na własność księstwo poznańskie. W pierwszym okresie swojego panowania Przemysł II związał się sojuszem ze swoim bratem ciotecznym, księciem wrocławskim - Henrykiem IV Probusem. Wystąpił nawet zbrojnie w jego obronie w roku 1277, kiedy to został on porwany i uwięziony przez własnego stryja, Władysława Rogatkę.

Do uspokojenia sytuacji na Śląsku doszło dopiero po interwencji króla czeskiego, Przemysła Ottokara II, który potrzebował wsparcia polskich książąt w decydującym starciu z Rudolfem Habsburgiem. Po bezdzietnej śmierci swojego stryja w roku 1279, Przemysł II przejął władzę nad całą zjednoczoną przez niego dzielnicą wielopolską. W roku 1281 nastąpił niespodziewany zwrot w stosunkach Przemysła II ze swoim dotychczasowym sojusznikiem, Henrykiem IV Probusem, który zaprosiwszy na przyjacielski zjazd, następnie...

Podobne wypracowania