Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zenon z Kition - biografia, życiorys

Zenon z Kition urodził się prawdopodobnie w roku 335 p.n.e. na Cyprze. W historii filozofii zapisał się jako założyciel szkoły stoickiej. Mniej więcej w roku 314 p.n.e. wyruszył do Aten. Interesowały go bowiem poglądy Sokratesa.

Początkowo przyłączył się do szkoły cyników. Bardzo szybko okazało się jednak, że filozofia przez nich wyznawana, jest mu obca. Postanowił zatem założyć własną szkołę. Wyznając przekonanie, że w każdej sytuacji należy zachować umiar, a wręcz powściągliwość, stał się propagatorem stoicyzmu. Jego idee zyskały uznanie. Przez trzydzieści pięć lat, od roku 300 p.n.e., nauczał, że cnota jest źródłem szczęścia człowieka, który winien żyć podług tego, co podpowiada mu rozum i otaczająca go natura. Skrajne uczucia, których jednostka doświadcza, są źródłem zła. Zenon postulował, aby wybrać drogę życia, która wiedzie przez spokój. Jego nauka głosiła, że zarówno w szczęściu, jak i nieszczęściu trzeba powściągać swoje emocje.

W bardzo krótkim czasie okazało się, że Zenon z Kition stał się jednym z najpopularniejszych filozofów, obok Sokratesa czy Epikura. Mieszkańcy Grecji przybywali do niego po nauki. Niestety do naszych czasów zachowało się niewiele oryginalnych dzieł stoickiego filozofa. Był on autorem takich myśli jak „Chętnego Losy prowadzą, niechętnego wloką” czy „Żyć w zgodzie z naturą”.

Stoicyzm był popularny nie tylko w czasach antycznej Grecji. Do dnia dzisiejszego możemy dostrzec jego wpływy, chociażby w literaturze.

Dokładna data śmierci filozofa nie jest znana. Powszechnie przyjmuje się, że był to rok 263 p.n.e.

Podobne wypracowania do Zenon z Kition - biografia, życiorys