Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ruch egzekucyjny szlachty w XVI w.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szlachecki ruch egzekucyjny zaczyna się w okolicach XVI wieku, chociaż jego początki i źródła sięgają czasów dużo wcześniejszych. Od momentu wzrostu pozycji magnatów rosło również niezadowolenie szlachty, która domagała się tzw. egzekucji praw i dóbr.

Szlachta przygotowała program polityczny wymierzony przeciwko przewadze magnackiej w Rzeczypospolitej. Zarys programu sformułowano na sejmach i sejmikach, za czasów Zygmunta I Starego. Program miał na celu egzekucję dóbr, domagano się odebrania magnatom bezprawnie - jak sądzono - użytkowanych królewszczyzn. Dodatkowo szlachta domagała się przestrzegania prawa tzw. incompatibilitas, czyli zakazu sprawowania przez jedną osobę kilku wysokich stanowisk czy urzędów naraz. Szlachta chciała również kodyfikacji prawa, umocnienia unii z Litwą i likwidacji różnic ustrojowych Prus. Zaatakowano także duchowieństwo, któremu szlachta zarzucała posiadanie nadmiernych przywilejów, zwłaszcza w kwestiach podatków.

Szlachta opowiedziała się również po stronie mieszczaństwa, które było coraz bardziej spychane na margines życia społecznego. Ruch egzekucyjny domagał się elekcyjności władzy, reformy skarbu i mobilizacji...

Podobne wypracowania