Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrześcijaństwo w Imperium Rzymskim - opracowanie, historia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po ukonstytuowaniu się chrześcijaństwa w wyniku działalności apostołów - św. Pawła i uczniów, rozpoczął się czas prześladowań. Pierwsze zatargi związane były z niezadowoleniem ortodoksyjnych Żydów. Wyznanie mojżeszowe traciło wiernych na rzecz nowego kultu. Były to jednak spory lokalne, rzadko przybierające postać krwawych rozpraw.

Sytuacja zmieniła się za panowania cesarza Nerona, który został oskarżony przez opozycję polityczną o wzniecenie pożaru, który strawił znaczną część Wiecznego Miasta w 64. r. Cesarz musiał znaleźć kozła ofiarnego. Wybrał wspólnoty chrześcijan, licznych już wtedy w stolicy cesarstwa, ale wciąż nie cieszących się zaufaniem pogańskich współobywateli. Do 68 r., czyli do śmierci Nerona, wielu wyznawców Chrystusa straciło życie w wyniku okrutnych igrzysk, organizowanych ku uciesze ludu.

Druga fala prześladowań, rozpoczęta przez cesarza Domicjana ok. roku 81., miała już charakter globalny, a szczególnie nasiliła się na obszarze Azji Mniejszej. Domicjan oskarżył chrześcijan o ateizm, gdyż nie składali oni ofiar rzymskim bogom, a także o uprawianie magii (eucharystyczna „przemiana” chleba w ciało). Rządzący między 98 a 117 r. Trajan złagodził kary, zmieniając często wyroki...

Podobne wypracowania