Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

USA - Wietnam - interwencja USA w Laosie (1971 r.)

1. stycznia 1971 roku rozpoczęła się interwencja USA w Laosie. Stany Zjednoczone nasiliły przeprowadzane na terenie Laosu operacje wojskowe. Państwo to już od roku 1964 miało swoje wpływy na tym terenie. Głównym zadaniem było pokonanie komunistów, współpracujących z północnym wojskiem Wietnamu.

Punktem zapalnym stał się Szlak Ho Chi Minha (były to tajne trasy komunistów, które pozwalały na przerzut broni i dostarczanie zaopatrzenia pomiędzy oddziałami), biegnący przez terytorium Laosu.

Rok 1971 oznaczał dla Laosu nasilenie się walk o niespotykanej do tej pory skali i o niespotykanych skutkach. Interwencja Stanów Zjednoczonych nie przyniosła jednak zamierzonych efektów. Porażka była zdecydowana, okupiona śmiercią zarówno żołnierzy amerykańskich, jak i żołnierzy Południowego Wietnamu. Interwencja była źle dowodzona, co pociągnęło za sobą ogromne straty w ludziach i zmusiło Stany do opuszczenia Laosu. Przez pewien czas miasto utrzymywało się w rękach Wietnamczyków z południa, ale nie trwało to długo, gdyż siły północy były przeważające.

Jedynym pozytywnym skutkiem interwencji było roczne odsunięcie inwazji Wietnamu Północnego na tereny Wietnamu Południowego.

Podobne wypracowania do USA - Wietnam - interwencja USA w Laosie (1971 r.)