Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sytuacja na Węgrzech - Węgry po II wojnie światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Organizacja władzy komunistycznej na terenie Węgier rozpoczęła się z końcem 1944 roku.  Związek Radziecki w propagandzie był przedstawiany jako w pełni demokratyczny ośrodek walki z faszyzmem. ZSRR jako pretekst do działania wykorzystało próbę odejścia Węgier od faszystów. Pod koniec trwania drugiej wojny światowej Węgry starały się zmienić front - a dokładniej starał się o to Miklos Horthy, co jednak dało tylko taki efekt, że został internowany przez hitlerowców, a władza przekazana Ferencowi Szalasiemu, dowódcy strzałokrzyżowców.

W grudniu 1944 roku sowieci powołali do życia Węgierski Narodowy Front Niepodległościowy, składający się z komunistów, ale też przeciwników nazistów, demokratów i bezpartyjnych. Utworzono Tymczasowe Zgromadzenie Narodowe, pod przewodnictwem Matyasa Rakosiego. W TZN jedyny realny głos mieli już komuniści.

17 marca 1945 roku ogłoszony został dekret o reformie rolnej, na podstawie którego wielkie majątki ziemskie zostały wywłaszczone. 60 % uzyskanej tak ziemi rozdano najbiedniejszym. Nie przyniosło to jednak większej popularności komunistom wśród społeczeństwa, gdyż wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej rozpoczął się terror, skierowany zarówno przeciwko...

Podobne wypracowania