Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sytuacja na Węgrzech - Węgry po II wojnie światowej

Organizacja władzy komunistycznej na terenie Węgier rozpoczęła się z końcem 1944 roku.  Związek Radziecki w propagandzie był przedstawiany jako w pełni demokratyczny ośrodek walki z faszyzmem. ZSRR jako pretekst do działania wykorzystało próbę odejścia Węgier od faszystów. Pod koniec trwania drugiej wojny światowej Węgry starały się zmienić front - a dokładniej starał się o to Miklos Horthy, co jednak dało tylko taki efekt, że został internowany przez hitlerowców, a władza przekazana Ferencowi Szalasiemu, dowódcy strzałokrzyżowców.

W grudniu 1944 roku sowieci powołali do życia Węgierski Narodowy Front Niepodległościowy, składający się z komunistów, ale też przeciwników nazistów, demokratów i bezpartyjnych. Utworzono Tymczasowe Zgromadzenie Narodowe, pod przewodnictwem Matyasa Rakosiego. W TZN jedyny realny głos mieli już komuniści.

17 marca 1945 roku ogłoszony został dekret o reformie rolnej, na podstawie którego wielkie majątki ziemskie zostały wywłaszczone. 60 % uzyskanej tak ziemi rozdano najbiedniejszym. Nie przyniosło to jednak większej popularności komunistom wśród społeczeństwa, gdyż wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej rozpoczął się terror, skierowany zarówno przeciwko kolaborantom, jak i zupełnie postronnym osobom, a także antyfaszystom.

Wybory powojenne zostały przeprowadzone w listopadzie 1945 roku i zwyciężyła w nich Niezależna Partia Drobnych Rolników. Premierem został Ferenc Nagy. Rozpoczęła się nagonka na rządzących, w tym inspirowane wystąpienia przeciwko NPDR. Komuniści utworzyli Blok Lewicowy, rozpoczynając bardzo ostrą walkę propagandową. Protestami, demonstracjami i eliminowaniem przeciwników udało się uzyskać pozbycie się wielu z nich. Przez cały rok 1946 toczyła się zacięta walka pomiędzy Niezależną Partią Drobnych Rolników, a komunistami. W roku 1947 przyszło rozstrzygnięcie. Rozpuszczono plotkę o wykryciu spisku, zmierzającego do zamachu stanu. W spisek mieli być zaangażowani i czynnie uczestniczyć w jego zorganizowaniu członkowie NPDR, w tym sam Nagya (który wówczas przebywał poza granicami kraju, na oficjalnej wizycie). Wiadome było, że jeżeli powróci czeka go proces pokazowy. Pozostał na emigracji. NPDR została rozbita.

W roku 1947 (sierpień) odbyły się kolejne wybory. Oficjalne wyniki dawały Blokowi Lewicowemu 66% miejsc parlamentarnych.

Podobne wypracowania do Sytuacja na Węgrzech - Węgry po II wojnie światowej