Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Królowa Jadwiga - kult Jadwigi Andegaweńskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jadwiga Andegaweńska, późniejsza królowa Polski i święta Kościoła katolickiego, urodziła się w dniu 3 października roku 1373 i była najmłodszą córką węgierskiego króla Ludwika I Wielkiego oraz jego drugiej żony, Elżbiety Bośniaczki.

Od dzieciństwa Jadwiga przygotowywana była do pełnienia najwyższych funkcji państwowych – odebrała staranne wykształcenie, posiadła umiejętność władania kilkoma językami obcymi, ponadto z zamiłowaniem oddawała się lekturze oraz sztuce. Ludwik Wielki odpowiednio wcześnie starannie zaplanował mariaże wszystkich swoich córek, w wyniku czego Jadwidze przypisany został jeden z książąt Habsburskich – Wilhelm. Zaręczyny dwojga nieletnich w formie tzw. sponsalia de futuro (zaręczyny na przyszłość) odbyły się w roku 1378, kiedy książę miał zaledwie osiem lat. Ślub miał jednak charakter kontraktu, który strony mogły w każdej chwili zerwać po zapłaceniu 200 tys. florenów w złocie.

W wyniku komplikacji oraz nieokreślonego stanowiska węgierskiej królowej matki, po przedłużających się rokowaniach ze szlachtą małopolską na tron polski przeznaczona została najmłodsza z jej córek – Jadwiga (Maria bowiem zaręczona była z Zygmuntem Luksemburskim, który był wielce niepopularny...

Podobne wypracowania