Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Richard Nixon - polityka zagraniczna - doktryna Nixona

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polityka zagraniczna Nixona była jedynym sukcesem w jego prezydenturze. Wielu historyków zwraca uwagę na to, że mimo nieudolnej polityki wewnętrznej, sprawy zagraniczne przebiegły dla Nixona dosyć pomyślnie.

Najbardziej spektakularną decyzją Nixona w ramach polityki zagranicznej było wycofanie wojsk amerykańskich z Wietnamu. Przyczyną takiej decyzji było rzecz jasna ocieplenie stosunków radziecko-amerykańskich. Dodatkowo decyzję Nixona wspierały protesty ludności, hippisów i pacyfistów, którzy domagali się definitywnego wycofania i zakończenia działań wojennych w rejonie Indochin.

W styczniu 1973 r. po długotrwałych negocjacjach z rządem północnowietnamskim Nixon wycofał wojska z Wietnamu, co dało mu chwilowy wzrost poparcia w kraju. W rzeczywistości jednak Nixon zrobił to co było nieuniknione, ciągnęło się od 1969 r., gdyż od tego czasu prowadzone było stopniowe wycofywanie wojsk z rejonu Wietnamu. Na tym polu polityka zagraniczna Nixona działała dosyć sprawnie. W 1973 r. Nixon poparł pucz Augusto Pinocheta w Chile, który usunął od władzy komunistów i zwolenników Związku Radzieckiego w Chile.

Mimo tak ostrej działalności Nixona, który poparł dyktatora Pinocheta, stosunki pomiędzy USA...

Podobne wypracowania