Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Filip II Macedoński - panowanie w Macedonii i Grecji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Macedonia była państwem leżącym w północno-wschodniej części półwyspu Bałkańskiego. W okresie wojen perskich dostała się ona pod panowanie Kserksesa i wzięła udział w walkach z Grekami. Po porażce najeźdźców została wyzwolona, jednak borykać się musiała z różnego rodzaju konfliktami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Istotny przełom w dziejach Macedonii stanowiło panowanie Filipa II, który ogłoszony został królem w roku 359 p.n.e. Przede wszystkim udało mu się zabezpieczyć granice kraju przed niebezpieczeństwami i zlikwidować dzielnicowe księstwa plemienne. W efekcie powstało zjednoczone państwo macedońskie z dużymi aspiracjami na przyszłość. Będąc świadomym potencjału swego państwa, Filip rozpoczął realizację bardzo ambitnego przedsięwzięcia, jakim było zapewnienie sobie zwierzchnictwa nad państwami greckimi.

Okoliczność były sprzyjające. Ateny, zaangażowane w liczne wojny, nie były w stanie reagować i Macedonia przystąpiła do stopniowego podboju kolonii greckich należących do Związku Morskiego. Brak interwencji ze strony Aten Filip odebrał jako kapitulację i nie zaprzestawał prowadzenia polityki ekspansywnej. Zajęcie kopalń złota w górach Tracji pozwoliło mu dokonać całościowej reorganizacji armii, której siła...

Podobne wypracowania