Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marcel Proust - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Francuski pisarz zasłynął głównie wielotomową powieścią pt.: „W poszukiwaniu straconego czasu”. W jego twórczości często przewijają się wątki związane ze zmianami społecznymi, a także dotyczące analizy psychologicznej bohaterów. „W poszukiwaniu…” określane jest jako arcydzieło i nieustannie omawiane przez krytyków i recenzentów, którzy co rusz dopatrują się nowych odniesień.

Artysta urodził się w niespokojnym czasie tłumienia działań Komuny Paryskiej. Był to rok 1871. Pochodził z inteligenckiej rodziny. Jego ojciec był lekarzem – epidemiologiem – i napisał liczne książki z tej dziedziny. O matce wiadomo natomiast, ze była osobą oczytaną, inteligentną i bardzo dobrze wykształconą. Znała także języki obce, dzięki czemu pomagała synowi w czasie późniejszym przy niektórych tłumaczeniach wierszy (np. Ruskina). Jego związki z matką były bardzo bliskie – Jeanne Clemence Weil wspierała go we wszystkich literackich zamierzeniach, choć skrycie marzyła, aby Marcel znalazł sobie jakąś porządną, dochodową pracę. Mimo to przez całe życie była jego najlepszą przyjaciółką i troszczyła się o niego, jako że chłopiec był słabego zdrowia. Cierpiał bowiem na astmę, a powtarzające...

Podobne wypracowania